yandex_4771f953f98814eb.txt Нотариуси: Такси

Такси

Какво дължим при нотариуса ?
Дължим естествено - възнаграждение на нотариуса за извършената от него или от член на екипа му работа.
§ 1. "Нотариална такса" по смисъла на този закон е възнаграждението, което се заплаща на нотариус за извършената услуга.

На кого се дължат ? 

Първо, на нотариусите, в чиито служебен архив е отбелязано действието. Това е най-точният възможен критерий по въпроса на кой нотариус се дължи, законът свързва не с извършването на действието, а с отбелязване в архива, това е най-точният критерий за това кой нотариус да получи нотариалната такса. 
(Действието може да се извърши от пом.-нотариус, при заместването също се извършва от друг - пом.-нотариус, друг нотариус,  но получава не другият, а нотариусът, в чиито архив е отбелязано.) Ако е от съдията по вписванията, български дипломатически представителства съответно  в държавния бюджет, а от местната администрация - в общинския бюджет.

Кой дължи ?

 Това е  лицето, което е поискало извършването на съответното нот. действие. Нот. действие може да бъде поискано от повече от едно лице. Тогава законът определя, че тези лица са солидарно задължени по отношение на нот. такса, когато няколко лица са поискали те отговарят солидарно. 

 Кога се дължи нот. такса? 

Принципът е отразен в закона, но има възможност за отклонения. Принципът - при извършване на нот. действие. Падежът е когато действието бъде поискано, тогава е задължението.

Има и още едно - нотариусът може да поиска част от дължимата такса. Това, че има право, не значи, че е негово право. Страните могат да се договарят в определени случай, не могат да се уговарят за размера, освен ако става дума за време, където критерият е времето, през което ще извърши определени действия, но в останалите случаи няма пречка да могат да се уговорят - да се дължи предварително или да се дължи след. Така или иначе кога ще се плаща във времето е предмет на уговорка между страните, а не някакво право на нотариуса. Изпълнението(плащането) се доказва с разписка /законът го нарича Сметка, изготвя се в 2 или повече екземпляра,/ ал. 3 на чл. 89, предвижда, че когато не са платени дължимите нот. такси нотариусът може да поиска издаване на изпълнителен лист.
Видове нотариални такси.

Обикновени нотариални такси - тези, които имат точно определен размер в тарифата и не зависи от нищо, нито от интереса, нито от времето, нито от други обстоятелства. Абсолютно установен размер.
Пропорционалните такси - са променливи, техният конкретен размер зависи или от материалния интерес или от изразходваното време.


 При сделки с МПС - според стойността, на която е застраховано   МПС-то.  
При продажба на търговско предприятие - според балансовата стойност на дълготрайните материални архиви за последното тримесечие.
При продажба на наследство - пазарната цена на включения в наследството недвижим имот.  
При изпълнение на завещания - пазарната цена на завещаното имущество.
При управление на имущество - месечният доход от имуществото.
При сделка, която има за предмет парично вземане - номиналната стойност на вземането, а при сделка с периодични плащания - общата сума на плащанията за целия срок, а ако такъв не е посочен - за 3 години.
При изменения и допълнения на сделки и документи удостоверяваният материален интерес е само този на промените.
Устните консултации, ако са свързани с друго таксувано действие са безплатни /примерно завършва нот. производство, събира се нот. такса/. /такса за изготвяне, за събиране на документи, /

Когато документът е изготвен но се иска да го провери дали отговаря на необходимите изисквания? - 1/2 от таксата за нот. удостоверяване на същия документ, такса за проверка. Ако в едномесечен срок бъде извършено удостоверяване на същия документ....от същия нотариус той може да събере 1/2
Допълнителната нот. такса се дължи за тези действия, които могат и са извършени извън нот. кантора, извън работно време, в почивни или празнични дни. Такса ако е само извънработно време - 1/4, ако е само извън кантората - 1/2

В заключение искам да поясня, че умишлено не слагам определени цифри и размери, защото всеки нотариус малко или много варира в формирането на своите цени.Правилното решение би било да се свържете с избраният от Вас нотариус и да го попитате каква е неговата такса.  

1 коментар:

  1. С тези общи обяснения не става ясно за клиента колко всъщност дължи при нотариуса. Не виждаме дори една единствена цифра или сума... Молим Ви да нанесете точните размери на таксите и хонорарите, за да ни бъде Вашата информация наистина от полза. Благодарим!

    ОтговорИзтриване